اخبار
1395/8/26 چهارشنبه همایش هزاره حضور ناصر خسرو در طارم برگزار می شود.

-سال جاری هزارمین سال آغاز سفر تاریخی ناصر خسرو از مرو تا مکه است به همین مناسبت درهرمقصدش دراین سفرتاریخی،یک همایش به مناسبت هزاره حضور این حکیم والامقام درآن شهر برگزار می شود که شهرستان طارم یکی از این مقاصد است.

منیژه قاسمی دبیر اجرایی این همایش گفت: 27 ام آبانماه زمان برگزاری همایش هزاره حضور ناصر خسرو در طارم، به میزبانی شهر آب بر است. وی ادامه داد: هدف از این همایش شناساندن طارم، باستان شناسی و نگاهی به طارم در عصر ناصر خسرو و ورود به عصر ناصر خسرو است.

دبیر اجرایی همایش هزاره حضور ناصر خسرو در طارم  در خصوص موضوعات این همایش گفت: در این همایش موضوعاتی چون سفر و سفرنامه ناصرخسرو، عصر ناصر خسرو، طارم در عصر ناصر خسرو، باستان شناسی طارم و ... مورد بررسی قرار می گیرد.

وی در خصوص برنامه های اجرایی این همایش اظهارداشت: برگزاری نمایشگاه خوشنویسی اشعار ناصر خسرو با همکاری انجمن خوشنویسان طارم ، نمایشگاه صنایع دستی، مسابقه سفرنامه نویسی برای دانشجویان، اساتید و دبیران تاریخ و ادبیات طارم و دیدار از اماکن تاریخی از جمله برنامه های جانبی همایش هزار حضور ناصرخسرو در طارم است.

 به گفته قاسمی این همایش به پیشنهاد سرای ایران شناسی با همکاری پژوهشکده اسناد، انجمن ایرانی تاریخ، دانشگاه پیام نور طارم، فرمانداری، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زنجان و ... برگزار می گردد.

 گفتنی است "ناصرخسرو در زمره پنج شخصیت برترتاریخ ایران است و این حکیم والا مقام قدیمی ترین فردی است که گردشگری هدفمند را در ایران ثبت و ضبط کرده است چرا که ناصر خسرو برخلاف ابن بطوطه که پس از سفر تنها به یادآوری برخی خاطرات مبهم ازایرانگردی می پرداختند،تمام جزئیات سفرش را به صورت روز به روز و لحظه به لحظه ثبت و ضبط کرده است.